Granica - Aborcja

..............................................................................................




    Poprzez mapowanie (wyświetlanie z rzutnika obrazów) „relacja” tego co się dzieje
z człowiekiem po jego poczęciu. Pokazanie widzowi, że człowkek istnieje i jest nim już w czsie całego życia płodowego. Niezależnie od tego ile ma ten płód minut, godzin czy tygodni jest nadal, od początku człowiekiem.  Wywołanie wzruszenia się losem człowieka, który jest bezbronny, skazany na decyzję innych ludzi, uznawanych za jego rodziców, ludzi, którzy pierwsi powinni go chonić i się nim opiekować.
Dziecko zostało przedstawione w formie zapisu usg, za pomocą którego pierwszy raz można zobaczyć człowieka w fazie płodowej. Jednym z przykładów wywołania więzi z dzieckiem jest polubienie go. Sytuacją taką może być kołysanie dziecka zbliżone do kołysania się kołyski,będąc jeszcze komórką.
Matka będzie mogła wyjąć sobie dziecko z brzucha, przeskalować i położyć obok. W ten sposób dystansuje się do swojego własnego dziecka, ale też nawiąże się relacja przypominająca codzienną relację między ludźmi. Wyjęcie dziecka z brzucha może oznaczać chęć usunięcia dziecka lub pokazanie relacji oraz to, że dziecko nie jest częścią ciała kobiety, a odrębną osobą. Można mieć wrażenie, że dziecko w brzuchu nic nie słyszy, nie reaguje na otaczający go świat.Oszywiście tak nie jest. Jednak dziecko jest bezbronne co do poczynań matki. Za dużo nie jest w stanie zrobić. Tylko odczuwa i reaguje. Matka może się mu przyglądać, mówić do niego. Może też traktować go jak przedmot, jak spódnicę. Jednym z relacji, które chce, aby nawiązała się między dzieckiem, a matką będzie nie tylko to, że się będzie mu przyglądać, ale i przeskaluje i przymierzy formę usg to siebie w formie spódnicy. To by pokazywało myślenie ludzi, że dziecko jest traktowane przedmiotowo.